İsrail’in Refah saldırısı, Fransız muhalefetini ayağa kaldırdı

AA

İsrail’in Refah’taki bir kampı bombalamasının ardından bölgede ortaya çıkan görüntüler sosyal medyada hızla yayılırken, Fransız muhalif siyasetçiler sosyal medya hesaplarından Tel Aviv hükümetine karşı tepkilerini dile getirdi.

Fransız muhalif lider Jean-Luc Melenchon, Refah kampında yaşananları “dehşet verici” olarak tanımlayarak, “Gazze’deki mülteci kamplarında yaşanan iğrenç katliam, bu savaş suçlularının ordusunun ve liderlerinin ne olduğunu özetliyor.” şeklinde konuştu.

“Macron, hiçbir şey yapmıyor”

Melenchon, bu dehşetin sona ermesi için İsrail’e karşı her türlü baskının yapılması gerektiğini vurgulayarak, Fransa’nın İsrail hükümetiyle olan işbirliğine son vermesini, silah satışı konusunda ambargo uygulamasını ve Filistin devletini tanımasını talep etti.

Fransız lider Melenchon, bölgedeki gelişmelerle ilgili olarak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u, “hiçbir şey yapmamakla” suçladı.

“Netanyahu’nun katiller ordusu, Filistinli mültecileri diri diri yaktı”

Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Partisi milletvekili Thomas Portes, Refah’taki kampa yönelik saldırılara ait görüntüleri X sosyal medya hesabından paylaşarak, “Dünya, İsrail’in bugün yaptığını görmeli. ‘Ordusu’ Refah’taki Birleşmiş Milletler kampındaki Filistinli mültecileri diri diri yaktı. Katiller.” açıklamasını yaptı.

Portes, İsrail ordusunu hiçbir zaman rehinelerle ilgilenmediğini belirterek, “Tek amaçları: Filistin halkını yok etmek.” ifadesini kullandı.

LFI milletvekili Manuel Bompard, Refah’taki bombardımana ait görüntülerin korkunç olduğunu vurgulayarak, Fransa’nın bu katliama izin vererek kendisini “küçük düşürdüğünü” kaydetti.

LFI Partisi Meclis Grup Başkanvekili Mathilde Panot,

Netanyahu’nun savaş suçlusu ordusu yeni bir eşik atladı. Bu sefer, uluslararası hukuka göre dokunulmaz olan mülteci kampı bombalandı. İnsani yardım çalışanları yok edildi.

açıklamasını paylaştı.

Panot, er ya da geç, Netanyahu ve savaç suçlularının hesap vereceği vaktin geleceğini vurguladı.

Grenoble Belediye Başkanı Eric Piolle, Refah’a ait görüntülerin “dayanılmaz” olduğunu belirterek, “Uluslararası toplum bu savaş suçlarını durdurmaya ne zaman karar verecek?” sorusunu sordu.

İsrail, Uluslararası Adalet Divanı’nın saldırıları durdurma kararı aldığı Gazze Şeridi’ndeki Refah şehrinde yerinden edilen Filistinlilerin çadırlarına saldırı düzenlemiş, saldırıda en az 40 Filistinlinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir